Ciężki sprzęt budowlany to już chleb powszedni w naszym kraju, nawet kiedy mówimy o prywatnym placu budowy.
Jeśli chcesz przyspieszyć i usprawnić jego budowę powinieneś zadbać o odpowiednią dla Twoich celów koparkę. Jest to najprostsza w wykorzystaniu i najpowszechniejsza maszyna tego rodzaju. Na szczęście, dzięki coraz większej automatyzacji i postępowi mechanizacji, taki sprzęt stał się na tyle powszechny, że jego wynajem nie prezentuje większych trudności.
Koszty wynajmu koparki do budowy domu
Cena wynajmu ciężkiego sprzętu budowlanego wraz z jego operatorem różni się w zależności od regionu. W roku 2022 stawki oscylują w granicach 150 do 200 złotych brutto za roboczogodzinę. Stawka ta nie uwzględnia materiałów. Jak łatwo się domyśleć, wykorzystanie koparki może się okazać o wiele bardziej atrakcyjne kosztowo od tradycyjnej ekipy budowlanej uzbrojonej w ręczny sprzęt do wykonywania wykopów.
Trafny wybór koparki – jak do zrobić?
Przed wynajęciem maszyny należy zastanowić się nad tym co chcemy za jej pomocą osiągnąć. Niektóre rodzaje koparek sprawdzają się przy budowie domu lepiej niż inne. Najlepszym rozwiązaniem będzie dość uniwersalna koparka zbierakowa. Poza wykopami potrzebnymi pod fundamenty domu, taki sprzęt doskonale radzi sobie z wąskimi wykopami pod instalacje wodociągowe lub elektryczne. W wypadku prac na terenach bardziej wymagających, gdzie rodzaj terenu wyklucza zastosowanie ciężkiego sprzętu budowlanego, dobrym rozwiązaniem może być minikoparka. Dzięki jej mniejszej wadze, nada się ona przy terenach z wysokim nachyleniem lub bardziej grząskich.
Innym aspektem, który może się okazać istotny przy wyborze urządzenia, które chcemy wynająć, jest jego podwozie. Sprzęt gąsienicowy jest co do zasady o wiele bardziej uniwersalny w swoim zastosowaniu, ze względu na większe możliwości poruszania się w trudnym terenie. Przy sprzęcie kołowym w grę wchodzą głównie powierzchnie utwardzone. Lepiej jest nie ryzykować problemów i wybrać bezpieczniejszą opcję gąsienicową.
Chciałbym zobaczyć porównanie opłacalności koparki tzn. 150-200 zł za wynajem vs opłacenie ręcznej ekipy.